Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notunu Yükselten Nedenler

Kredi Notunu Yükselten Nedenler

0

Bireylerin ülkemizde hangi bankada işlem yapmak isterlerse istesinler, karşılarına çıkan ilk şart, kredi notu olduğu bilinmektedir. Bu şarta göre, bankalar, kredi ya da kredi kartı başvurusu yapacak olan müşterilerinin, daha önceden kullandıkları bir pakette ödeme sorunu yaşamamış olmalarını, Kredi Kayıt Bürosu’nun yapmış oldukları ödemelere karşılık da, iyi bir not vermiş olmalarını istemektedir. Fakat, gün içinde kredi ya da kredi kartı başvurusu olumsuz sonuçlanan kişilerin genelinde, bu sorun ortaya çıkmaktadır. Kısa sürede düzeltilemeyeceği düşünülse de, kredi notunu yükselten nedenler bilindiği anda, hızlı bir şekilde artış olması gerekecektir. Bu nedenler, tüm bankalar için aynı şekilde olacaktır. Bundan dolayı, çalıştığınız bankanın hangisi olduğunu düşünmeden, sizlere söyleyeceğimiz birkaç adımı uygulayarak, kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltebilir, ihtiyacınız için gerekli olan finansmanı da kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Kredi Notum Nasıl Artacak?

Kredi notunu yükselten nedenlere geçmeden önce, kredi kartınızın nasıl düştüğüne bakmamızda fayda vardır. Borçlarınızı gününde ödememeniz ya da kredi kartlarının sadece asgari ödeme bedellerini yatırmanız, sizlerin kredi notlarını düşürecektir. Bunu göz önünde bulundurarak, ilk adımda borçlarınızı zamanında ödemekle işe başlayabilirsiniz. Birçok kişi, borçlarını daha kolay bir şekilde ödemek için, borç yapılandırma yoluna gitmektedir. Fakat, bu kredi notu oldukça düşük olan kişiler için çok doğru bir hamle olmayacaktır. Çünkü yapılandırma işlemi demek, bankaya olan borçlarınızı ödeyecek gücünüzün olmadığını kabul ettiğiniz anlamına gelmekte ve kredi notunuzu ani bir şekilde düşürmektedir.  Kredi notunu yükselten nedenlere de, birkaç madde ile başlangıç yapabiliriz.

  • İlk olarak borçlarınızın düzenli ödemelerini yapmalısınız.
  • Borçlarınızı öderken, kesinlikle asgari tutarı değil, dönem borcunuzu dikkate almalı ve bunun için belirtilen bedelleri ödemelisiniz.
  • Bankaların sizlere olan güvenini tekrar kazanabilmesi için, bankada açtırdığınız bir hesaba düzenli olarak para yatırabilir yani birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için bireysel emeklilik sistemini de tercih edebilirsiniz.
  • Kredi notunuzun yükseldiğinden emin olana kadar, hiçbir bankadan kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmamalısınız.
  • Son olarak, kullanmış olduğunuz banka ürünlerinden birini ya da tamamını, toplu bir şekilde ödeme işlemi yaparak kapatırsanız, bu durum da bankalar tarafından olumlu bir şekilde karşılanacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen Yorumunuzu Yazın!
Lütfen isminizi buraya giriniz