Hisse Senedi Çeşitleri Nelerdir?

A+
A-

Bireyler yatırım yapmak ve yatırımları doğrultusunda ciddi kazançlar elde etmektedirler. Bu yatırımların başında da hisse senetleri gelmektedir. Hisse senetleri yatırımcılara almış oldukları senetlerin oranları da göre kar elde ettirebileceği gibi şirketin zarara uğraması durumunda da senetlerin oranında yine zarardan etkilenmelerine neden olmaktadırlar. Aynı zamanda şirkettin de bir ortağı olup söz hakkı da size doğmaktadır.

Hisse senedi çeşitlerinden bahsedecek olur isek  öncelikle şirketlerin kuruluş durumlarına bakmak gerekmektedir. Şirketler şahıs adına kurula bildikleri gibi ortaklar tarafından da kurulmuş olabilir. Bu durumda da hisse senedine hak sahibi olabilecek kişi sayıları değişiklik göstermektedir. Günümüzde kullanılan hisse senedi çeşitlerinden bahsedecek olursak şöyle sıralayabilir;

  • Adi Hisse Senedi ve İmtiyazlı Hisse Senedi: Öncelikle yatırımı yapan kişilerin senetlerdeki söz sahibi oranlarına bakılmaktadır. Bireyler şirkette ne kadar söz sahibi, senetlerinin oranları nedir, yönetimde oy kullanabilirler mi bu durumlara göre senetleri ad almaktadırlar.
  • Nama Yazılmış Hisse Senetleri ve Hamiline Yazılmış Hisse Senetleri: anonim ortaklıklarda kullanılan hisse senetlerindendir. Kişilerin adlarına göre resmi kayıtlarda yer alan senetlerdir.
  • Primli Hisse Senetleri ve Primsiz Hisse Senetleri: hisse senetlerinin üzerlerinde yazılmış olan nominal değerler vardır. Bu değerlerden çok daha fazla oranlarda satın alınmış olan hisse senetlerine primli hisse senetleri denilmektedir. Senetlerin üzerlerindeki nominal değerlerle eş olarak bir fiyat belirlenmiş ise bu senetler primsiz senetlerdir.
  • Bedelli Senetler ve Bedelsiz Senetler: Şirket olarak çıkarılan senetler şirketlerin kuruluş amacıyla ya da yaptıkları yatırımlarda çıkarılmış iseler bu tür hisse senetlerine bedelli hisse senedi denilmektedir. Eğer ki şirketlerin değer artışı olarak çıkarılmış iseler bu tür hisse senetlerine ise bedelsiz hisse senetleri denilmektedir.
  • Kurucu Hisse Senetleri ve İntifa Hisse Senetleri: Şirketlerin kuruluş dönemlerinde emekleri olan kişiler için çıkarılmış olan senetlerdir. Bu senetler de ise ortaklık hakkı ve yönetimde söz sahibi olunması durumları bulunmamaktadır.

Hisse senedi çeşitleri olarak bu senetlerden bahsedebiliriz. Sizler de yatırım yapmak ve bu yatırımlarınızdan kar elde etmek istiyorsanız kendinize uygun şirketlerin hisse senetlerinden belirli oranlarda yararlanabilirsiniz. Kar elde eder iken elde edeceğiniz zarar ihtimalini de unutmamalısınız.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.