Kredi Notu Hesaplama

Kategori: Kredi Notu - 650Yorum Yazın
Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Hesaplama

Son yıllarda, hayatımıza giren kredi notu, bankalarla sürekli iletişim kuran bizlerin karşısına bir şekilde çıkıyor. Kredi notumuzun düşük olmasından dolayı kredimizin onaylanmadığını ya da kredi kartı başvurumuzun reddedildiğini biliyor, bununla beraber kredimiz çıktıysa ya da kredi kartımız onaylandıysa da, kredi notumuzun yüksek olduğunu biliyoruz. Ancak birçoğumuz kredi notumuzu belirleyen kriterlerin neler olduğunu, kredi notunun hangi nedenlerle düştüğünü, ne yaparsak kredi notumuzun yükseleceğini, Kredi Notu Hesaplama konusunda nasıl bir yol izlendiğini bilmiyoruz.

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altında tutulan, tüketicilerin finansal durumlarını sergileyen ve bankaların kredi verirken ya da kredi kartı başvurularını yanıtlarken, riskli durumları değerlendirebilmeleri adına, inceledikleri bir sistem. Kredi onaylarını, tüketicileri ödeme konusunda riskli görerek reddeden bankalar, böylece alacaklarını bu şekilde güvence altına almış oluyorlar.

Kredi notunu etkileyen birçok etken var. Ödenmeyen banka borçları, zamanında yatırılmayan kredi kartı ödemeleri, daha önce yasal sürece girmiş olan krediler, kişinin yaşı, toplam geliri, başvurduğu kredinin, gelirini aşması, vergi dairelerine olan ödenmemiş borçlar, SGK’ da vadesi geçmiş olan borçlar, kredi notunu etkileyen faktörlerden bazıları. Kredi notunuz hesaplanırken, en yüksek etkiyi sağlayan etmenlerden bir tanesi, kredi ve kredi kartlarınızı zamanında ödeme alışkanlığınızın olup olmadığıdır. Bu durum, kredi notunuzu %30 gibi büyük bir oranla etkileyecektir.

Düzenli ödediğiniz kredi ve kredi kartları borçlarınız, kredi notunuzun yükselmesine neden olacaktır. Yeni aldığınız bir kredinin ardından, tekrar kredi talep etmeniz, kredi notunuzu olumsuz şekilde ve %20 oranında etkileyecektir. Vadesi geldiği halde ödemediğiniz kredi ve kredi kartı borçlarınızda, kredi notunuzun hesaplanmasında, karşınıza çıkacaktır. Yaptığınız birkaç günlük gecikmeler dahi notunuzu düşürecektir. Ödemelerinizin 30 günden fazla aksatılması ise, kredi notunuzun ciddi bir şekilde düşmesine neden olacaktır. Tüm bu etmenlerin hesaba katılmasıyla oluşan kredi notunuz, 1 ile 1900 sayıları arasında olacaktır. Kredi notunuz ne kadar yüksek ise, kredi alma ihtimaliniz o kadar yüksek olacaktır.

Kredi Notu Sorgulama

               Kredi notu bir bankaya olan sadakatinizi sembol eden bir sayıdır. Bankadan aldığınız borçları zamanında ve eksiksiz ödediniz mi, ödemediniz? Bunlar kredi notunuzu etkileyen durumlardır. Bankalar kredi çekmek için gelenlerin kredi notlarına büyük önem vermektedir. Bu yüzden eğer kredi notu düşükse kredi vermezler. Peki, Kredi Notu Sorgulama nasıl öğrenilir?

Kredi notu öğrenmek için değişik yöntemler vardır. Fakat bu yöntemler kredi istediğiniz bankaya göre değişebilmektedir. Örneğin Akbank gibi bankalar bunun için Android programlar oluştururlar. Bu uygulamaları telefonunuza indirerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ya da bazı bankalar bu hizmeti SMS üzerinden de kolayca halletmektedir. Fakat bu SMS’ler ücretlidir. Avea, Turkcell, Türk Telekom Kredi notu sorgulama servislerinde kullanılan bu sistemi belli bir ücret karşılığı kullanabilirsiniz. Bunun için T.C kimlik numaranızı ve doğum tarihiniz yeterli olacaktır. Son olarak internet üzerinden bazı siteler de bu hizmeti vermektedir. Bu siteler bankanızın kendi sitesi ya da başka siteler olabilmektedir.

 Bunlardan herhangi birini kullandığın zaman kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notları sayısal olarak verilir ve anlamları vardır. Örneğin:

0-500 arasında bir puana sahipseniz kredi almanız mucize olur.

500-800 arasında kredi notunuz var ise ancak bir kefil veya ev, araba gibi teminatlarla kredi alabilirsiniz.

800-1100 arasında kredi notunuz var ise kredi almanız ihtimal dâhilindedir.

1100-1400 arasında bir kredi notunuz var ise demek banka geçmişinizde herhangi bir sorun olmamış ve zamanında ödemeler yapmışsınızdır. Bu yüzden yüksek ihtimalle krediniz hazırdır.

 1400 ve üzerinde bir kredi notunuz varsa o zaman kredi almak kesin gözüyle bakılabilir.

Kredi notunuzu yükseltmekte mümkündür elbette. Kredi notu unutmayın ki bankanın size duyacağı güveni oluşturacaktır. Eğer aldığınız örneğin bin lira krediyi zamanında öderseniz o zaman kredi notunuzda bir artış olacak ve gelecek sefer için daha fazla şansınız olacaktır. Eğer düzgün ödemeler yapan biriyseniz yine kredi notunuz artacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Notunu Yükselten Nedenler başlıklı makalemizde kredi notu arttırma, kredi notum nasıl artacak ve kredi notunu arttıran nedenler hakkında bilgiler verilmektedir.


Bu Yazıyı Paylaş! Google+! Pinterest!